O książnicach i autoreklamie

Planeta 11

Biblioteka jest zawsze sercem każdej wspólnoty, jej świętym miejscem. A istotą jej świętości jest jej dostępność, jej publiczny charakter. To miejsce dla każdego. […]

Tej radości nie można sprzedać. Nie można jej “sprywatyzować”, uczynić z niej jeszcze jednego przywileju dla już i tak uprzywilejowanych. Biblioteka publiczna jest fundacją publiczną.

I nic nie może ograniczyć tej wolności. Musi ona być stale dostępna dla wszystkich, którzy jej potrzebują, czyli dla każdego z nas i to niezależnie od tego, kiedy owa potrzeba wolności w nas powstanie. I to nie może się zmienić.

Ursula K. LeGuin

Biblioteki publiczne (i niezależne księgarnie) mają dla mnie kluczowe znaczenie. Timothy Snyder w swojej książce O tyranii, Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku pisał o tym tak: „Chrońcie instytucje. […] Instytucje nie obronią się same. Jeżeli nie będziemy chronić każdej z nich od samego początku, runą jedna po drugiej.“

Biblioteka jest jedną z najważniejszych instytucji, jakie ludzkość kiedykolwiek stworzyła, a w naszym kapitalistycznym świecie dodatkowo jedną z niewielu już przestrzeni publicznych, które nie hołdują materializmowi i bezsensownemu konsumpcjonizmowi.  Dlatego ogromnie się ucieszyłem, kiedy stwierdziłem, że Olsztyn ma aż 17 (!) filii Miejskiej Biblioteki Publicznej i 3 filie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, z których jedna, wyjątkowo piękna, mieści się w starym ratuszu usytuowanym w sercu olsztyńskiej starówki. Jej dopełnieniem jest stoisko z lodami (zdecydowanie polecam) w holu i zbiór literatury niemieckojęzycznej pod nazwą Bibilioteki Niemieckiej, stworzony we współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie.

Quote by Neil Gaiman, illustration by Chris Riddell

I jeśli mogę pozwolić sobie na nieco bezceremonialnej autoreklamy, to z radością zapraszam Państwa na spotkanie ze mną połączone z czytaniem fragmentów mojej książki, które odbędzie się 30 maja w ramach Dni Kultury Niemieckiej w zupełnie fantastycznym miejscu, czyli w bibliotece multimedialnej Planeta 11 w budynku planetarium. Jeśli akurat będziecie Państwo na miejscu, przyjdźcie, abyśmy wspólnie mogli celebrować znaczenie bibliotek i moc, jaka w nich tkwi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *